Highlights from our 2nd place

    Canes, 

    What a great meet we had! 

    We moved up from our projected 3rd place finish to take 2nd ...losing only to the Imperial Oaks Seals who had 285 swimmers in the meet compared to our 164. A very impressive showing! 


    Final Scores

    Imperial Oaks Seals 1476.5 

    Woodlands Hurricanes 1161.5 

    Northampton Barracudas 1090.5 

    Woodlands Waves 1022 

    Gleannloch Farms Gators 774.5 

    I want to highlight some exceptional swims from the meet: 

    New Records

    - Girls 11-14 100 Freestyle - Alexis Eversull 56.25 (from 56.37)

    - Boys 11-12 100 IM - Slade Stephens 1:02.10 (from his own 1:02.67)

    - Girls 13-14 100 IM - Alexis Eversull 1:05.71 (from 1:07.01)

    - Girls 13-14 200 Medley Relay - Emma Raiford, Georgia Freeman, Avery Jones, Alexis Eversull 2:02.78 (from their own 2:03.01)

    - Girls 13-14 200 Freestyle Relay - Georgia Freeman, Emma Raiford, Avery Jones, Alexis Eversull 1:49.37 (from 1:49.44) 


    Close to a Record

    - Boys 9-10 Medley Relay - Carter Schmitt, Max Simons, Andrik Magro, Brendan Sweeney 1:06.91 (record 1:06.74)

    - Boys 7-8 25 Free Justin Baines 15.10 (record 14.76)

    - Boys 9-10 25 Free Andrik Magro 13.52 (record 13.26)

    - Girls 13-14 50 Freestyle - Alexis Eversull 26.16 (record 26.08)

    - Boys 9-10 25 Breast Max Simons 17.87 (record 17.49) 

    - Girls 11-12 50 Breast Chloe Corbin 35.07 (record 34.96)

    - Girls 13-14 50 Fly Avery Jones 29.98 (record 29.13)

    - Boys 13-14 50 Fly JP McCullough 26.78 (record 26.00)

    - Boys 13-14 200 Freestyle Relay - Caleb Gallagher, Zane Oberg, James Persyn, JP McCullough 1:41.90 (record 1:40.48) 

    First Place Finishes:
     - Boys 11-14 100 Freestyle JP McCullough 
    - Boys 8&U 100 Medley Relay - Jack Arias, Alex Salinas, Justin Baines, Luke Mowery
     - Boys 9-10 100 Medley Relay - Carter Schmitt, Max Simons, Andrik Magro, Brendan Sweeney
    - Boys 11-12 200 Medley Relay - Slade Stephens, Dylan Magee, Collin Herrera, John Niewenhous
    - Girls 13-14 200 Medley Relay - Emma Raiford, Georgia Freeman, Avery Jones, Alexis Eversull
     - Boys 13-14 200 Medley Relay - James Persyn, Caleb Gallagher, JP McCullough, Zane Oberg
    - Boys 7-8 25 Freestyle Justin Baines
    - Boys 9-10 25 Freestyle Andrik Magro - Girls 11-12 50 Freestyle Chloe Corbin
    - Boys 11-12 50 Freestyle Slade Stephens
    - Girls 13-14 50 Freestyle Alexis Eversull
    - Boys 13-14 50 Freestyle JP McCullough
    - Boys 9-10 25 Breast Max Simons 
    - Girls 11-12 50 Breast Chloe Corbin
    - Boys 13-14 50 Breast Caleb Gallagher
    - Girls 9-10 100 IM Sophia Corbin
    - Boys 11-12 100 IM Slade Stephens 
    - Boys 13-14 100 IM Caleb Gallagher 
    - Boys 9-10 25 Back Andrik Magro 
    - Boys 13-14 50 Back JP McCullough 
    - Girls 13-14 50 Back Julia Guthrie
    - Boys 9-10 25 Fly Andrik Magro 
    - Boys 11-12 50 Fly Slade Stephens
    - Boys 13-14 50 Fly JP McCullough
    - Girls 13-14 200 Freestyle Relay - Georgia Freeman, Emma Raiford, Avery Jones, Alexis Eversull
    - Boys 13-14 200 Freestyle Relay - Caleb Gallagher, Zane Oberg, James Persyn, JP McCullough
    AWARDS WILL BE FILED THROUGHOUT THE WEEK, SO BE SURE TO CHECK THE AWARD BOX DAILY.
    Well done everyone!! We have had an incredible season!
    Thanks,
    Dom

    Add Snippet